16. februára 2013

Slnko v zime – Spomienky na Afriku – časť 1.

Aj vám už chýba slnko? Mne veľmi! Je najvyšší čas si ho pripomenúť aspoň prostredníctvom spomienok a obrázkov z minulosti. Pri pohľade na každú fotografiu ešte dnes cítim slnko a energiu, ktorú do mňa môj pobyt vlial. Ak sa mi podarí vás aspoň trochu vtiahnuť a opantať jasným africkým slnkom, cieľ je splnený. Nech žije energia a rozmarní reklamní zadávatelia!

Na potulkách za dobrým jedlom a hlavne vínom
Presne v tomto období pred piatimi rokmi som absolvovala najlepšiu služobnú cestu svojho života. Požiadavky klienta ma zaviali do ďalekej Južnej Afriky, do Kapského mesta a jeho okolia. Z miestnej zimy priamo na vrchol leta. Ak sa vám táto možnosť niekedy naskytne a budete sa pohrávať s myšlienkou vycestovať v zime za slnečnými lúčmi – neváhajte ani sekundu, kúpte si letenku a baľte. Nič lepšie pre seba spraviť nemôžete. Predstavte si, že odletíte s kabátom, pristanete na letisku, kde už vo vzduchu cítiť vlhký morský vzduch, na hoteli si dáte pauzu po dlhej ceste a potom sa šupnete do žabiek, dáte su sukienku a vykročíte do slnečného dňa – neskutočný pocit!

Cape Town –  Victoria and Alfred Waterfront

Tých pár dní v Afrike ma naučilo premýšľať trochu inak a uvedomiť si mnoho vecí, na ktoré som dovtedy nepomyslela. Slnko je život. Doslova. Tým, že v daných zemepisných šírkach svieti slnko prakticky skoro každý deň, má vplyv na všetko. Vegetáciu, potraviny, ľudí, ale hlavne mentalitu a náladu. Prechod z nášho pásma emocionálnej a mentálnej mizérie bol alarmujúci. Počas celého pobytu som sa nestretla s nikým zamračeným či v zlej nálade. Všade samí usmiati a pozitívne naladení ľudia. Personál hotela, reštaruácií, kompletne celá naša juhoafrická produkcia, predavači – všetci. Ich energia bola nákazlivá, cítiť ju bolo každým dňom viac a návrat domov bol hodne bolestivý.

Cape Town – vilová štvrť s výhľadom na Table Mountain
Preletieť celý africký kontitent zhora nadol stojí za to, aj keď hodiny a hodiny v lietadle a pomaly sa posúvajúca bodka na mape monitora, ktorý má každý pasažier k dispozícii, vám príde akoby nehybná. Či letíte pracovne, na dovolenku, za dobrým jedlom, vínom alebo pomôcť krajine, na pocity, ktoré vás tam ovládnu sa nedá pripraviť. Ja som pred cestou mierne panikárila. Totálne som sa bála všetkých možných chorôb a tiež o svoju bezpečnosť. Dala som sa preočkovať a hlavne sa bála toho, aby som sa niekde nepoškrabala, neporezala sa, nestúpila na niečo ostré (kvôli AIDS-u). Viete, čo sa stalo na mieste? Dala som si sprchu, raňajky, pozrela sa do miestneho slnka a v duchu si poťukala na hlavu, či som v poriadku. Obavy boli ta preč. Dokonca som sa cítila hodne bezpečne a z hotela sme sa s klientom prešli peši až do prístavu. Sami, bez sprievodu či akejkoľvek ochranky. Neskôr nám síce bolo povedané, že najlepší nápad to nebol, ale tak sme to cítili a šli.

Pohľad na Atlantický oceán – neďaleko Mysu dobre nádeje

Skoro ako v Tatrách ;-)

Jeden pocit ma ešte v Afrike úplne opantal a nevedela som sa mu vôbec ubrániť. Južná Afrika mi prišla ako fantastická krajina na život. Nájdete v nej veľké množstvo Európanov (hlavne Holanďanov) či ľudí z rôznych končín sveta, ako zanechali svoj pôvodný života tam doma a zmenili klímu. Jedno si však treba uvedomiť a vnútorne sa s tým vyrovnať. Aj keď je Južná Afrika jednou z najvyspelšjích krajín Afriky, stále je to africká krajina, v ktorej je príliš veľa chudoby. Je ju vidieť bežne v uliciach i obrovských slumoch na predmestiach. Vy ako prisťahovalec, sa s tým musíte vyrovnávať každý deň. Predsalen, vy sa tam máte dobre a o pár metrov je hlad a bieda. Ak čerpáte ich energiu, užívate slnko a svoj život, musíte to krajine a miestnym nejako vrátiť.

Čo sme v tak ďalekej krajine robili pre slovenského klienta? Točili sme spot TV reklamy pre Allianz. O tom a o dobrom jedle si však povieme nabudúce.

4 komentáre:

 1. Krásna prechádzka , ďakujem :-).Už aby tu bola jar.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie je za čo Jarka. Jar sa už hlási, stromy čakajú, čoskoro sa dočkáme. Pekné predjarie prajem.

   Odstrániť
 2. Katka,absolutne suhlasim s tvojim vyrokom "slnko je zivot" ...a hlavne pre mna ako "Leva" je slnko neskutocna energia ...tiez sme raz mali tu moznost okusit leto v zime a presne ako pises ...tiez som si vsimla,ze v krajinach,kde svieti slniecko vacsinu roka ,su ludia milsi,usmievavejsi a pozitivnejsi ...a navrat do nasej reality,kde sa ludia stazuju v zime na sneh a v lete na teplo je tazka skusenost :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Slnko je energia a život, len u nás si to človek až tak veľmi neuvedomí. Ak vyrastá v tejto krajine a nedostane sa na iné miesta, ostáva mnohým len to, že nadávajú na počasie. Počasie sa u nás mení pomerne často a tak nemáme kontinuálne záľahy slniečka a nekonečne dobrú náladu. Klíma u nás nie je ideálna, čo sa vplyvu na nálady týka, ale buď počasie, čo máme akceptujeme, alebo sa presunieme do iných krajov. Tak či tak si myslím, že je to skôr problém náš ako národa a počasie s nespokojnosťou našinca nemá nič spoločné, je to len ďalšia zámienka, na čo sa možno sťažovať. No, divný národ to sme ..., ale čo už, zmeniť môžeme iba seba a naše deti viesť k inému uvažovaniu.

   Odstrániť