4. februára 2014

Vitamínová bomba vlastnej výroby

Je zima. O čerstvé a lokálne produkty začína byť pomaly núdza a sortiment sa neustále zužuje na menší počet druhov zeleniny i ovocia. Chcem za každú cenu čo najčerstvejšie, najdomácejšie a poctivé. Prestravovať sa lokálne je možné stále, ale ak chcem niečím náš jedálniček obzvláštniť a oživiť, chce to nápad, kus invencie a možno trošku náhody a šťastia. A tak do mňa pred nedávnom v zdravých potravinách náhodou (alebo skôr nenáhodou) "šťuchli" semiačka na naklíčovanie. Hneď mi svitlo – klíčky – superpotravina a skvelý zdroj vitamínov. Na zimné obdobie ako stvorené.
Naklíčené semená majú v sebe koncentrované množstvo dobrých cukrov, bielkovín, minerálov, vitamínov a enzýmov. Naklíčovať možno prakticky čokoľvek, čo vám napadne – semienka, orechy (mandle, makadamy, slnečnicu, ...) aj strukoviny (pozor na fazule, s výnimkou mungo a adzuki fazulí sú všetky ostatné v surovom stave jedovaté!). Pri semiačkach dajte najmä pozor, aby ste použili semiačka určené na naklíčovanie v Bio kvalite. Vyhnite sa bežným semiačkam zo záhradkárstva, sú hybridné, morené, chemizované a ošetrené voči všetkému možnému. Toto svinstvo do svojho tela určite dostať nechcete. Semiačka na naklíčovanie nájdete v zdravých obchodoch a videla som semiačka určené na naklíčovanie aj od záhradkárskych firiem – lenže nie na Slovensku. V Maďarsku si ich viem objednať.Samotné naklíčovanie trvá niekoľko dní, ale nevyžaduje si extra veľa vašej starostlivosti a času. Pár úkonov každý deň a o pár dní sa tešíte z vlastnoručne vyrobených klíčkov.

Čo budete potrebovať?
1) semiačka, vodu, naklíčovaciu misku (ak špeci misku nemáte, ani ja nemám – nezúfajte, vystačíte si aj bez nej)
2) semiačka, vodu, tácku / tanier, gázu

Jednoduchý návod – ako naklíčovať
Deň prvý:
Všetky semiačka treba pred naklíčovaním poriadne umyť. Zbavíte ich mechnických nečistôt a potenciálnych plesní. Premyté semiačka zalejete studenou vodou a necháte ich v kuchyni na chladnejšom mieste cez noc namáčať (podobne ako strukoviny). Namáčaním sa semiačka prebudia a aktivujú. Zbavíte ich ochrannej vrstvy, ktorá semiačka bežne chráni proti všetkému a pripravíte ich do stráviteľnejšej podoby. Ďalšie ráno budú pripravené na naklíčovanie.

Deň druhý až XY (počet nakličovacích dní závisí od druhu klíčiva, ktoré použijete): 
Ďalší deň ráno sa môžete pustiť do samotného naklíčovania. Semiačka premyte. Pripravte si rovný tanier alebo tácku. Polože na dno gázu, nasypte semiačka a navlhčite, jemne polejte studenou vodou. Semiačka nemajú plávať, ale majú byť vo vlhku. Zhora prikryte ďalšou tenučkou vrstvou gázy, aby sa na klíčiace semiačka neprášilo. Semiačka treba premývať min. 2x denne (v lete aj viac krát), aby ste zabránili vzniku plesní. Premyte vždy semiačka, vypláchnite gázy a postup opakujte až do vtedy, kým semiačka nebudú naklíčené. Nemusíte čakať na rastlinky a klíčne lístky, dôležité sú korienky.


Podrobnejší návod a časy naklíčovania jednotlivých semiačok nájdete napr. na tejto stránke
Ak vás zaujímajú aj konkrétne výživové hodnoty, vitamíny a minerály, ktoré klíčením jednotlivých druhov získate, pozrite napr. tento web
Čo s hotovými klíčkami?
Hotové klíčky môžete použiť na ozdobu jedál či polievok. Rozmixovať ich v zdravých nápojoch. Použiť do šalátov. Je len na vás, k čomu sa vám hodia a k čomu ich prišupnete. Niektoré semiačka treba pred konzumáciou ošúpať. Každé semiačko podľa druhu chutí inak – horkejšie, pikantnejšie, sladšie. Rovnako ako pri iných potravinách, aj v klíčkoch si môžete vybrať chute, ktoré preferujete.

Ako skladovať?
Ja som sa dočítala, že klíčky možno skladovať v chladničke aj dlhšiu dobu. Mne sa to neosvedčilo a po pár dňoch mi klíčky splesniveli. Najlepšie dať naklíčiť toľko, koľko hneď spotrebujete. Nemajte veľké oči a začnite v malom. Naklíčte si pre začiatok iba 1 – 2 PL semiačok v suchom stave, klíčením napučia a zväčšia objem. Skúsite, odsledujete množstvo a zistíte, koľko budete potrebovať nabudúce.

Koľko klíčekov zjesť?
Na množstvo klíčkov, ktoré skonzumujete, si dávajte pozor. Odporúčaná denná dávka na osobu je 1 – 2 PL. Zo skúsenosti z domu odporúčam radšej brzdiť. Klíčkami sa môžete predávkovať a parádne prečistiť. V nadmernom množstve fungujú ako preháňadlo.

Ja som si na skúšku zobrala dve rôzne balenia od firmy Sonnentor. Vybrala si podľa druhov semiačok, ktoré sa vnútri nachádzali. Značku Sonnentor mám veľmi rada. Ponúka špecialitky v bio kvalite: čaje, koreniny, kávu, sladkosti, semiačka a iné. Ich obaly sú domyslené, čarovné, hravé – za mňa: precízna robota a skvelý obalový dizajn s pridanou hodnotou. 

Na záver jeden tip pre záhradkárov: Záhradné semiačka v bio kvalite sú finančne náročnejšie ako bežné osivo. Často sa v balení nachádza len pár semiačok. Možno aj pre vás rovnako ako pre mňa budú naklíčovacie semiačka skvelou alternatívou a nápadom, ako sa dostať k vyššej gramáži semiačok za skvelú cenu. Keď sú vhodné na naklíčovanie, rovnako dobre, ak nie lepšie, sa im bude dariť vo voľnej pôde. 

10 komentárov:

 1. Luubim klicky, hlavne sosovicu, vdaka za pripomenutie :) chutou mi pripomina mlady hrasok.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno áno, klíčky zo šošky sú chuťovo ako hrášok. Mne hodne chutila pískavica (grécke seno). Chutí tak kari-oidne :-)

   Odstrániť
 2. Katka, dakujem za vyborny tip, tiez opat vyskusam :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Skús, len nesprav chybu ako ja, keď som dala naklíčiť pol balíčka celej zmesi. Som to "trochu" predimenzovala. Stačila by nám aj šestina :-)

   Odstrániť
 3. Ahoj Katka, my neklíčkujeme my čakáme kým vyrastie zelinka :-) Momentálne otrepaná žerucha je u nás pripravená na zostrich. Ale veru vyskúšam aj ja niečo naklíčiť možno to tým mojím zachutí. Lebo máš pravdu, vitamíny sa míňajú...cudzie nechcem a svoje už (skoro) nemám.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Adinka, však žerucha je fajnová. Otrepaná / neotrepaná, to môže byť jedno. Hlavne, že chutí a dodáš telu kyselinu listovú (okrem iných dobrotiek). Pozdravujem a chystám sa na mail :-)

   Odstrániť
 4. Děkuji za tip :), vypadá to dobře.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Nádhera, také mě baví klíčení. A nedávno jsem objevila zapomenutý poklad - skvěle klíčí obyčejný zelený hrách. Po třech dnech z něj vyrašín2cm klíček a dá se zobat jen tak syrový. Díky procesu klíčení a neustálému zvlhčování chutná skoro stejně jako čerstvý hrášek.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hrach som ešte neskúšala, ani často spomínanú pučálku. Teraz sa už teším na čerstvé rastlinky priamo zo záhradky. Som zvedavá na správy z RD v máji. U nás sa trošku zmenili plány, aj máj vynecháme.

   Odstrániť