19. júna 2014

Pripravení na leto?

Leto konečne začalo, tráva u nás je už vysušená, obilie žltučké a voňavé. Vždy keď udrú horúčavy, najlepšie je byť vopred pripravení a mať možnosť osviežiť sa rôznymi spôsobmi – vhodným ochladzujúcim jedlom, nápojmi alebo kúpaním.

Čierny čaj je u nás doma tutovka a najpoužívanejším celoročným čajom. Spotrebujeme ho za rok nejakých pár kilečiek. Pijeme iba čisté ušľachtilé druhy, bez príchutí a prímesí. Zo zásady, iba sypané kupované v čajovniach. Komerčné čaje balené v sáčkoch, v ktorých nájdete hlavne drť nemajú s pravým čajom nič spoločné. Ani chuť, ani vôňu, ani konzisteniu – je to podľa mňa odpadový prach z baliarní. Aj medzi balenými čajmi existujú rozdiely a výnimky, takže nejdem úplne paušalizovať.

V balíčku od Sonnentoru mi dorazil jeden druh čierneho čaju, Inšpirácia zmyslov, a tak bolo načase vymyslieť mu ideálne použitie. Inšpirácia zmyslov je mixom silného čierneho Assamu, kvetov a bylín: fenikla, škorice, anízu, kardamomu, zázvoru, klinčekov a okvetných lístkov slnečnice. Čaj je balený v pyramídových sáčkoch a je v bio kvalite.

Pár faktov o čiernom čaji:
– čierny čaj prekysľuje organizmus
– rovnako ako všetky čaje, dehydruje – preto s rozvahou
– obsah kofeínu v čiernom čaji sa pohybuje medzi 40 - 120 mg na 250 ml nápoja v závislosti od druhu čaju (pre porovnanie kofeínu čaj vs. káva môžete pozrieť napr. sem)
– množstvo kofeínu sa s dĺžkou lúhovania zvyšuje
– na druhej strane, čím dlhšie čierny čaj lúhujete, tým viacej prospešnejších látok sa uvoľní
– čierny čaj farbí zuby, určite sa mu treba vyhnúť bezprostredne po dentálnej hygiene
zdravotné benefity čierneho čaju: pomáha pri kardiovaskulárnych chorobách, astme, hnačke, napomáha tráveniu, pomáha pri prevencii rakoviny prsníka, znižuje zlý cholesterol

Ľadový čaj s bazovým sirupom a citrónom


Studený drink v parnom lete najideálnejším osviežením určite nie je, ale niekedy mám napriek tomu chuť dať si chladný ľadový nealko nápoj. Vtedy domáci ľadový čaj môže prísť vhod.


Suroviny:
čierny čaj (Sonnentor – Inšpirácia zmyslov)
domáci bazový sirup
citrón (bio)
voda
ľad

Postup:
Pripravte si silný výluh z čaju. Zalejte 2 až 3 sáčky vriacou vodou (cca 1,2 l) a nechajte lúhovať. Ľadový čaj by mal byť pomerne silný, takže množstvo sáčkov si upravte podľa vlastných preferencií. Nechajte úplne vychladnúť, následne ho dajte do chladničky. Pred podávaním dochuťte bazovým sirupom, pridajte bio citrón, ľad a podávajte.
Upozornenie na obale vraví: čaj nie je vhodný pre deti, tehotné a kojace ženy.
Za mňa – deťom by som čierny čaj nedávala, ale v tehotenstve, ak si viete ustrážiť mieru, kofeín vám neuškodí. Pokojne však konzultujte najskôr so sebou, neskôr aj svojím gynekológom.

Hodnotenie Inšpirácie zmyslov: Čaj nesie v sebe dosť exotických chutí, ktoré sú na mňa pomerne výrazné, keďže preferujem jednoduchosť a čo najmenej kombinácií. Napriek tomu bol čaj veľmi chutný a v ľadovom čaji osviežujúci v chuti i vôni. Ak hľadáte netradičný čierny čaj vysokej kvality a sedí vám kombinácia v zložení, oprobujte. Aj jedna šálka čaju určite obohatí vaše chute.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára