19. júla 2014

Chute leta a môjho detstva

Keď sme boli malí, chodievali sme počas prázdnin navštevovať naše české rodinné príbuzenstvo. Praha, Domažlice, južné Čechy. S ďalekými príbuznými sme sa nevídali viac ako 1x ročne, preto boli návštevy veľmi vzácne – emočne aj inak. Zbožňovala som to. Vytiahnuť malé pätičky z rodného kraja, precestovať v teple celú republiku autom alebo vlakom, sem tam sa niekde zastaviť, napr. na halušky. Z podobných návštev a chvíľ si v rámci spomienok z detstva pamätám najviac. Príhody, činnosti, miesta, tváre, chute, ale aj vône. Obydlí, jedla, lesa ... Keď si spomeniem, vybavím si vôňu babičkinho bytu, pavlače, vôňu tetinej chalupy, podkrovia či juhočeského lesa po letnom daždi. A tie chute, ach. Jedávali sme vždy jedlá, ktoré sme inokedy nejedli. Boli to pre nás s bratom špeciality, ktoré mali rebríček – mrkev s vdolkama, zapekané balíčky – niečo ako živánska v alobale. Z letných hríbov sa robili řízečky, ktoré sme často jedli len tak so soľou, prípadne s trochou čerstvého chleba. Jasné, vždy nám bolo ťažko, ale bola to dobrota! Fantastické babičkine či tetine letné koláče s čerstvo obratým ovocím. A hlavne, borúvkové knedlíky. Hebučké kysnuté parené cesto, vnútri pravé vlastnoručne nazbierané čučoriedky z ihličnatého lesa, navrch jemný tvaroh, práškový cukor a voňavé poctivé maslo. Kto neskúsil, nevie o čom píšem ... Lahoda, balzam, dobrota a tie vône, farby!

 

Ovocné gule trochu inak

bezlaktózové

Občas si chcem doma aspoň z časti pripomenúť tie chvíle, a tak pripravím jedlo, ktorým si detstvo oživím. Toto je verzia ovocných guliek v bezlaktózovej verzii, ale pokojne si ju pripravte klasickým spôsobom, nižšie uvádzam substitúty, ktorými môžete špeciálne suroviny nahradiť. Guľky, resp. gule sú vzhľadom na veľkosť a množstvo ovocia pomerne veľké a sýte.
Suroviny: (na 13 veľkých gulí)
Na guľky: 
250 g bieleho tofu
250 g polohrubej múky – platí rovnica, koľko tofu, toľko múky
1 žĺtok
cca 1 dl obilného mlieka (použila som ryžové)
cca 20 g rastlinného masla Alsan bio (zoženiete v racio/bio potravinách)
1 PL práškového cukru
soľ
čerstvé sezónne ovocie (použila som slivky a broskyne)

Na posýpku: (množstvo a pomery si regulujte podľa svojich chutí, rovnako aj suroviny)
strúhanka z tmavého chleba
rastlinné maslo Alsan
orechy (použila som pekanové)
datlový sirup

Postup:
Tofu nastrúhajte, prisypte k nemu polohrubú múku, pridajte žĺtok, štipku soli, cukor, tuhé maslo a v miske spracujte rukami. Mlieko prilievajte postupne, podľa potreby. Cesto má držať pokope, nerozpadať sa, ale ani sa nelepiť. Očistite si ovocie. Ja som mala veľké slivky aj broskyne, ale chcela som dať do guliek ovocia veľa, tak som iba vybrala kôstky zo sliviek a do každej gule dala celú slivku. Pri broskyniach som ošúpala šupku a do knedlíkov dávala 1/4 broskýň. Cesto si rozvaľkajte na pomúčenom papieri na pečenie, nakrájajte nožom podľa veľkosti ovocia a guľky zabaľte. Dávajte ich do zovretej osolenej vody a varte (do 10 min.). Ja som ich nechala variť chvíľu aj po tom, čo mi vyplávali na povrch a neustále sledovala ich mäkkosť/tuhosť.

Pomeľte alebo posekajte mixérom orechy aj vyschnutý tmavý chlieb. Ja strúhanku pripravujem v sekáčikovom mixéri, preto je moja strúhanka hrubšia a nepráškovitá (taká mi vyhovuje). V panvici si jemne opražte strúhanku, pridajte maslo, trochu datlového sirupu a ku koncu prisypte orechy.

Guľky si na tanieri posypte strúhankovo-orechovou zmesou a ešte doslaďte datlovým sirupom.

Náhrady za suroviny, ak chcete klasickú verziu:
- tofu môžete zameniť za tvaroh
- rastlinné maslo Alsan nahradiť klasickým
- rastlinné mlieko vymeniť za kravské
- miesto datlového sirupu môžete použiť akýkoľvek iný hustý sirup, príp. cukor

Dobré drobné rady: 
– Roky som robievala tvarohovú verziu guliek. Ale popravde, s tofu cestom sa pracuje omnoho lepšie ako s tvarohovým. Tofu je kompaktnejšie, gumovitejšie, cesto sa tak nerozpadá, guľky sa lepšie zlepujú a nerozpadávajú sa ani pri varení.
– V závislosti od toho, aké ovocie použijete, budú ovocné guľky sladké alebo kyslé. Marhule a slivky budú po uvarení kyslé, broskyne ostanú sladké.
– Na posýpku môžete použiť aj klasický tvaroh či ricotu (pri nebezlaktózovej verzii) alebo pomletý mak.

I keď sa nejedná o najzdravšie jedlo, výberom surovín som ho aspoň trochu spravila zdravším. U nás doma sme si guľky pripravili za posledné dni už 2x a určite sme neskončili. Ovocná sezóna je v plnom prúde, tak si ju užijeme naplno. A ako môj muž povedal: 20 rokov som jedol knedlíky marhuľové, ďalších 20 môžem jesť broskyňové. Takže u nás doma, je jasno – varím 2 verzie – jednu sladkú broskyňovú a druhú kyslejšiu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára