24. decembra 2011

Na Štedrý deň štedro

... ale hlavne s kľudom, láskou a pohodou

Odkedy trávime vianoce po svojom si hovoríme, že tento rok budeme mať pred Vianocami kľud. Rok čo rok sa k tomuto nášmu predsavzatiu približujeme, ale k dokonalosti sme ho ešte nedotiahli. Raz riešime misiu stromček a tento rok je misiou ryba. Toto predvianočné obdobie máme naozaj hektické. Nepamätám si rok, kedy by som deň pred štedrým dňom bola ešte v robote. Hovorím si, hmm, tak to vyšlo, ale nie je to dobre. Ten predvianočný kľud a radosť z pokojných príprav mi tento rok úplne unikli.  

Kľud je pre nás kľúčový, aj preto na Štedrý deň nechceme pobehovať a stresovať, aby sme všetko stihli. Napriek pracovnej vyťaženosti sme pripravení. Kapustnica a šalát už od piatku večera prechádzajú chuťami a čakajú. Na Štedrý deň už len ozdobíme stromček, rozvešiam imelo a upečiem tradičnú tvarohovú štólu. Poobede vybehneme niekam na vzduch a po návrate prestrieme, pripravíme rybu a môžeme hodovať. Schováme peniažky pod obrus, zapálime si sviečky, pustíme vianočné koledy a s úsmevom zasadneme k stolu. Začneme oblátkami s medom, prekrojíme jabĺčka a rozlúskneme orechy, aby sme boli zdraví a vedeli, čo nás čaká. Nasledovať bude kapustnica s klobáskou a hubami, zemiakový šalát a ryba. Šalát robím bezmajonézový, s bielym jogurtom a rybu pečiem alebo vyprážam, vždy podľa toho, pre akú vodnú potvorku pred Vianocami natrafím. Dnes bude zubáč. Jedávame po troškách, aby sme ochutnali všetko dobré, čo sme si nachystali a nemali šok z jedla. Keď budeme mať miesto, tradičným zakončením budú makové bobáľky. Napriek tomu, že som "makofil", mi ako dieťaťu veľmi nechutili. Dnes ich naozaj veľmi obľubujem a viem ich jesť teplé aj studené. Bobáľky alebo opekance sú najlepšie hneď po upečení, len tak samotné. Práve mi kysne cesto, takže pôst začneme zrejme ochutnávkou upečených bobáliek ;-)

Vianočné pečenie – časť prvá

Povedala som si, že tento rok budem piecť podľa nových receptov. Vybrala som si z celoročne zbieraných obľúbených receptov "Vianoce" a pustila sa do práce. Tvarohové taštičky sú podľa mojej babičky. Ako môj brat správne poznamenal – zajdy. Tak sa im u nás hovorilo. Jedávali sme ich hodne pocukrované a zväčša ešte teplé, vtedy boli najlepšie. S marhuľovým lekvárom sú neskutočne chutné. Recept na ne nájdete v predošlom príspevku. Makovými rožkami som sa inšpirovala na blogu Som kto som, ktorý patrí Janke. Chcela som pripraviť rohlíčky, ale chcela som inovovať a tradičné vanilkové rožky vymeniť. Jankine makové rožky sú chuťovo veľmi zaujímavé. Mak je v nich naozaj výrazný (moje rožky v porovnaní s Jankinými sú tmavšie, čo spôsobil najemno pomletý mak). Okamžite sa vám pri ochutnaní rozjasnia chuťové bunky a pripomenú vám všetky možné makové dobroty. Rožteky sú veľmi dobré, jediné, čo nabudúce zmením je múka. Skúsim buď polohrubú alebo rovno hladkú, rohlíčky tak budú jemnejšie. Janka, ďakujem za skvelý recept a invenčnosť! Ďalší druh z prvej várky, ktorú som pripravovala, sú mandľovo-marhuľové gombičky podľa šikovnej mladučkej Kačky a jej nádherného blogu Catalina peče. Tieto koláčiky sú tento rok pre mňa asi najväčším prínosom. Sú výborné. Keď som ich piekla, nemala som práve doma mandle, tak som ich vymenila za lieskové oriešky a výsledok je tak či tak skvostný. Marhule, oriešky – celkovo skvelá kombinácia. Katko, veľmi ďakujem, už som recept aj posunula na 2 miesta, túto dobrotu šírim ďalej.

Tvarohové taštičky, makové rožky a mandľovo-marhuľové gombičky

Dobroty čakajú a ja s vianočnou náladou idem pokračovať do kuchyne. 

Milí blogeri, priatelia a verní čitatelia. Prajem vám krásne sviatky, pokojný Štedrý deň a pod stromčekom veľa lásky. Rozjímajte a užívajte pokoj, ktorý je dnes už taký vzácny. 
Katka

4 komentáre:

 1. Katka,krasny prispevok..ako vzdy u teba:)nadherne sviatkovanie prajem♥

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Martinka, šťastné a veselé tebe i celej tvojej rodine. Nech máš aj ďalší rok rokom splnených prianí. Krásne Vianoce.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pěkný příspěvek, hezké fotky. Krásný vstup do nového roku.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Jé :) Jsem moc ráda, že jsi je vyzkoušela a že ti tolik zachutnaly :) Udělala jsi mi velkou radost a moc děkuju za tak krásný odkaz na můj blog! Mimochodem tvé tvarohové taštičky - zajdy - vypadají prudce jedle! Přeju ti krásný nový rok :)

  OdpovedaťOdstrániť