23. decembra 2013

Zvyky v ohrození

Svet tam vonku sa stáva viacej komerčnejší a tradičné slovenské zvyky sa nám pomaličky z domácností vytrácajú. Niekedy našou vinou, ale niekedy môže byť všetko inak. Samozrejme, veľká časť je na nás, či si zvyky ponecháme, budeme ich praktizovať a tak ich uchováme pre budúce generácie. Ja mám zvyky, tradície a takéto rodinné bohatstvo veľmi rada, tak tie, čo sa mi páčia, vnášam aj do našej malej domácnosti. Lenže, nie vždy je ponechanie zvyku zárukou toho, že zvyk prežije.

Napríklad jabĺčka. Počas štedrovečernej večere krájame jabĺčka a čakáme, aký bude jadrovník. Jadrovník v tvare päťcípej hviezdičky značí zdravie a šťastie. Kríž smrť a červivé vnútro chorobu. Lenže, čo v prípade, že jablko rozkrojíte, päťcípy jadrovník nájdete, ale je prázdny a nemá jediné zrniečko? Pred rokom sa mi to stalo, trocha ma to zhaluzilo a tak som tento rok pred krájaním jabĺk v malinkom strese. Pred pár dňami som však došla na kĺb tomu, čo je vo veci! Prešľachtené jablká nemajú zrniečka! Žiadne alebo vo veľkosti 1 mm!!! Nebyť bratranca, ktorý mi doniesol plnú krabicu francúzskych jabĺčiek priamo zo sadu a ja ich nezačnem rozkrajovať ... jedno, druhé, tretie, ... tak mi to nedojde!!! Tešila som sa z toho krásneho daru, lenže po zistení, že jediné jablko nemá jadierko, som v sobotu na trhovisku hľadala babičky, ktoré majú domáce jabĺčka, ktoré nevyzerajú jedno ako druhé, sú bio a najmä – nie sú tragicky prešľachtené voči všetkému. Chápem, prečo to veľkopestovatelia robia, jednoducho si jablko doma zo semiačka doma nevypestujete, ale je mi z toho smutno. Vďaka bohu či komukoľvek za babičky a deduškov, ktorým nešibe a pestujú tradične. Dajte pozor, aké jabĺčka sa rozhodnete krájať.


Vľavo šľachtené jablká – vpravo tradičné, bio, z bežnej záhradky.

A čo šupinky z kapra, ktoré by sme si mali ponechať, vložiť do peňaženky, aby sme mali hojný rok? Čo v prípade, že kapra nejete alebo ho nekúpite živého, ale vyčisteného? Ak budete mať šťastie, nejakú zabudnutú šupinku možno po nepozornom čističovi nájdete. Ale ak jete inú rybu, šupinky vám budú chýbať. My budeme mať tento rok na stole šťuku, tak kaprie šupinky budem musieť získať z iného zdroja.

Zvyky sú krásne, ale žijeme v rýchlom, šibnutom svete – tak sa treba vedieť vynájsť a hľadať si svoje
cestičky. Zatiaľ to ide, len otázne je – dokedy. Verím, že aspoň pár jednotlivcov uchová to, čo je naozaj vzácne.


Mačanka

vegan


Vždy okolo Vianoc sa u nás varievala Mačanka. Robievala ju najmä bratrancova mama a jedlo ju len zopár vyvolencov z našej rodiny. Nechutila každému, ale pre tých, ktorí si ju obľúbili – bola skvelým pokrmom. Ja som ju väčšinou jedávala u bratrancovcov doma a vždy som sa spoliehala na to, že počas vianoc ju budú mať doma navarenú. Mali a vždy mi ju s veľkou láskou ponúkli. Tento rok som na trhovisku kúpila jušku s jasným cieľom, že si mačanku pred vianocami tento rok pripravím. Podarilo sa! Ostatné roky som síce jušku kúpila, ale väčšinou som ju vliala rovno do kapustnice a na mačanku nevyvstalo.

Mačanka je východniarsky pokrm, ktorý sa na východe Slovenska rozšíril vďaka rusínom. Nerobievajú ho všetky domácnosti, takže zvyk nie je príliš rozšírený. Ide o omáčku zo šťavy z kyslej kapusty (u nás sa jej hovorilo Juška) s hubami, zjemnenú mliekom a zahustenú múkou. V niektorých rodinách sa pridáva opražená cibuľka, v iných vypražená slaninka a v niektorých oboje. Mačanka nemá úplne hustú konzistenciu, je skôr niečo medzi polievkou a omáčkou. Servíruje sa s chlebom, ktorý si do mačanky nakrájaný namáčate. Jednoduchý pokrm na pôstne obdobie. Nezachutí každému, ale ak sa nebojíte skúšať jedlá podľa starých zvykov, ochutnajte.

Info pre nevegánov: miesto obilného mlieka použite kravské a pokojne pridajte aj slaninku
Suroviny:
šťava z kyslej kapusty (juška)
voda
sušené huby
cibuľa
panenský olej (olivový alebo slnečnicový)
čierne korenie
mletá červená paprika
soľ
obilné mlieko
hladká múka
chlieb nakrájaný na kocky
Postup:
Do hrnca nalejte jušku a zrieďte ju podľa kyslosti vodou. Pridajte huby, ktoré ste si vopred 2 hodiny namáčali, nameľte čierne korenie, trošku osoľte a varte do zmäknutia húb. Na panvici si zohrejte maslo, pridajte nakrájanú cibuľku a opražte ju do zlatova. Ak sa rozhodnete pre mačanku so slaninkou, pridajte ju k cibuľke a opražte. Pridajte k juške s vodou a varte. V hrnčeku si vymiešajte múku s mliekom, pridajte za naberačku horúcej jušky, premiešajte a všetko pridajte do hrnca. Nechajte 5-10 minút prevariť. Ak sa vám zdá mačanka riedka, postup mlieko s múkou zopakujte. Nakrájajte si chlebík na kocky. Mačanku servírujte horúcu a chlebík si do nej nahádžte naraz alebo pridávajte postupne. Môžete ozdobiť čerstvou či mrazenou petržlenovou vňaťou.

4 komentáre:

 1. Poprvé vidím někde recept na Mačanku...já tu polívku tak nesnášim:D Protože jsme ji dělali každé Vánoce a jsou v ní houby...které já nejím. Vždy když byla na stole, tak jsme si s bráchou dali jen tu "vodu", houby zůstaly stranou...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :-) Nemôže všetko chutiť všetkým. U nás Mačanka je skôr omáčka, než polievka. Pekné sviatky Saši ti želám. Najmä - bez húb ;-)

   Odstrániť
 2. Kati pozdravujem, krasny post..aj ten dalsi..neuveritelne ale u nas hore mame podobny zvyk - hlava rodiny vzdy rozkrajuje jablcko a dufame v hviezdicku, potom ho vsetkym rozdeli po kusku...detto oriesok..mama zase robi vsetkym medove kriziky na celo, atd atd...a tato macanka..podoba sa mi na nasu kapustnicu vianocnu, my baby ju milujeme..iba hriby sa varia s kapustnicou,s troskou kapusty...a na zaver sa zjemni smotanou -mama zvykla rozhabarkovat aj muku,ja ju vynechavam..cim dlhsie sa vari,tym je kyslejsia..ked su riadne dubaky, je fantasticka..od babky mojho priatela som sa zase naucila robit na stedrovecerny stol hribovu omacku s karamelom,tiez je uzasna....prajem nadherne sviatky a posledne dni stareho roka. A.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Adinka, my krájame jabĺčko každý svoje, ale počula som, že sa krája aj jedno, rodinné – aj to je pekné. Hm, hríbová omáčka s karamelom – to niekedy postni ;-)

   Odstrániť