4. júla 2015

Som do kelu

Tiež sa vám stáva, že máte obdobia, kedy si nejakú potravinu či surovinu zamilujete tak, že ju proste musíte mať? Osobne verím tomu, že si také obdobia naše ideálne telo čoto konkrétne vypýta samo, lebo vie, čo momentálne potrebuje doplniť. Mne sa to momentálne stalo s mladým kelom. Napriek tomu, že v zime je to jeden z mála zeleniny, ktoré nám doma vedia obohatiť skromnú ponuku koreňovej zeleniny, na mladý jarný kel som si musela počkať do jari a asi naň aj dozrieť. Tie svieže chrumkavé tmavozelené lístky na vrchu a vnútri svetlučké ... nádhera už na prvý pohľad.

Dnes mám pre vás 2 inšpirácie, jednu na chladné letné dni, kedy telo potrebuje zahriať a druhú na tie teplé, kedy sa človek chce jedlom príjemne osviežiť.


Kelový prívarok s údenou šunkouSuroviny:
1 stredne veľký kel
1 cibuľa
250 g údeného mäsa (napr. kare)
rajčiny v konzerve
slnečnicový alebo olivový olej
kukuričný škrob na zahustenie
soľ
čierne korenie
Postup:
Cibuľku si nakrájame na drobno a necháme ju speniť na oleji. Kel očistíme a pokrájame na štvorčeky. Pridáme k cibuli spolu s nakrájaným údeným mäsom a chvíľu restujeme. Zalejeme trochou vriacej vody, pridáme rajčiny, čerstvo namleté čierne korenie a dusíme. Ak je to potrebné, dochutíme ešte soľou, väčšinou je údené dostatočne slané, takže soliť ani nie je potrebné. Dôležité je, aby sme kel úplne nerozvarili, udržal si konzistenciu a ostal al-dente chrumkavý. Nakoniec rozmiešame kukuričný škrob s trochou vody a kel jemne zahustíme. Podávame s omastenými zemiakmi posypanými čerstvými bylinkami alebo s čerstvým pečivom.Morčacie mäso s mladým kelom, rajčinami a hrozienkamiSuroviny:

400 g morčacích pŕs

1 vajce

2 PL olivového oleja

nerafinovaná soľ (napr. himalájska)
zmes korenia pani Yoko od Sonnentoru

1 kg mladého kelu
4 jarné cibuľky

500 g rajčín

30 g hrozienok

čierne korenie

2 PL slnečnicového oleja

nerafinovaná soľ (napr. himalájska)
Postup:
Mäso umyjeme, očistíme a nakrájame na tenké 5 mm plátky. V miske k nakrájanému mäsu pridáme 1 vajce, korenie podľa chuti a poriadne rozmiešame. Na panvici rozpálime olivový olej a mäso sprudka opečieme. Keď sa mäso zatiahne, pridáme soľ, podlejeme trochou vody a udusíme prikryté do mäkka. Mladý kel očistíme, zbavíme ho tuhých stoniek a nakrájame na 2-3 cm veľké pásy. Rajčiny umyjeme a nakrájame na osminky, jarnú cibuľku na kolieska. Hrozienka opláchneme v teplej vode a dáme na chvíľu variť do vody. V hrnci rozpálime slnečnicový olej, urestujeme cibuľku, pridáme kel a sprudka opečieme. Pridáme rajčiny, soľ, čerstvo namleté čierne korenie a približne 3-4 minúty restujeme. Kel ani rajčiny nemajú byť rozvarené. K ľahko urestovanému kelu pridáme hrozienka a podávame ako prílohu k mäsu.
Dobré drobné rady:
- základom úspechu je nerozvariť kel, inak sa priblížite kelovej "brečke", ktorú si možno všetci pamätáme zo školských jedální. 
- akúkoľvek koreniacu zmes si vyberiete alebo namiešate, dôležité je, aby obsahovala kurkumu, ktorá sa k hrozienkovému kelu mimoriadne hodí  
- ja som použila koreniacu zmes pani Yoko od Sonnentoru, ktorá je síce určená primárne na tofu, ale mne osobne sa k morčaciemu mäsku veľmi hodila

Koreniace zmesi od Sonnetoru si naozaj neviem vynachváliť, už pri viacerých druhoch, ktoré som si odskúšala sa mi stalo, že sa mi ku konkrétnemu jedlu / surovine hodili ako "riť na šerbeľ". Odporúčam vám u Sonnentoru pre začiatok začať s testovacími sadami, budete tak mať možnosť vyskúšať veľa druhov, spraviť si prehľad a možno sa do niektorých tak ako ja zamilujete. Hmm, už teraz sa neviem dočkať cesty do mesta do nejakého bio obchodíku, kde si tú svoju ideálnu zmes poriadim.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára