24. októbra 2013

Balíme!

Máme krásnu jeseň. Nádhernú, možno sme si takú ani v najkrajších snoch nevysnívali. Počasie je viac ako uspokojivé, slnko prehrieva polia, lúky i naše kosti. Len mám vcelku tušenie, aby to nebolo tak, že z 20°C pôjdeme rovno na nejakých 5 ... Huš huš tieto myšlienky, užívajme, kým sa dá. 

Naša záhrada nám ešte poskytuje poslednú zeleninu a byľky. Stále dozrievajú jahody – zrejme aj Maruška by okrem mňa mala z toho radosť. Čaká nás pár lístkov jesenného špenátu, niekoľko kusov reďkoviek, nejaké tie byliny (kôpor, koriander, mäta, šalvia, rozmarín), ale hlavne, môj tohtoročný experiment – stonkový zeler. Piplala som malilinké semiačka a do zeme následne sadila rastlinky vysoké asi 3 cm, tenučké ani nie 0,5 mm. Nevedela som čo od nich čakať, ale dávala som ich do zeme s najväčšou vierou, že z nich niečo bude. A veru, bude! Zeler dorastá, a aj keď nečakám 35 cm stončiská, chutný stonkáč si v našej jesennej kuchyni určite užijeme. Takže, ak by ste pochybovali alebo vás niekto presviedčal, že so stonkovým zelerom to v našich zemepisných podmienkach nepôjde, neverte a skúste. 


Inak som už záhradu z veľkej časti zbalila. Priebežne hnojím, rýľujem a vyhutujem nad budúcoročným záhradným dizajnom. Osevný plán – ten si nechám hlavne na zimu, už teraz sa na plánovanie teším. No a samozrejme, kolektujem semiačka. Z vlastných zdrojov, ale napr. aj od Ajky z Poľných kvetov. Verím, že sme si vzájomne zaviedli semiačkovú výmenu. Zároveň, s malou dušičkou verím, že nám vrchnosť korporácií túto radosť nezatrhne. Ak ste doteraz nepočuli, chystá sa na nás veľká galiba. Veľké korporácie chcú zakázať šírenie vlastných semiačok medzi verejnosťou a naopak zaviesť povinnosť každé semiačko certifikovať!!! Na prvý pohľad banalita, na druhej strane – skutočnosť s ďalekosiahlym dosahom. Voľné ruky v genetickej modifikácii, strata diverzity, travo udržateľného rozvoja, koniec rodovým statkom, ... Ak by ste osobne neboli pestovateľmi/záhradkármi, ale chcete jesť zdravo, trošku sa zamysleli a nebola vám táto téma pasé, môžete sa pridať k tisícom ľudí, ktorí sa snažia túto skutočnosť zastaviť. Viac o téme a možnosti podpísať petíciu sa dozviete na stránkach openPetition.

Držím nám všetkým – ľudstvu ako takému – palce! Nebuďme hluchí a slepí k dôležitým veciam, čo sa nás naozaj bytostne týkajú.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára