23. marca 2016

Vo veľkom štýle

Pomaly nám začína sezóna a ja mám neskutočnú radosť. Mesiac po mesiaci sme s drobkou zohranejšie a dokážeme spoločne urobiť čím ďalej tým viacej vecí. Pomaly sa presúvame so spoločnými prácami z interiéru do exteriéru. Tie interiérové začínajú byť pomaly nuda, však Julka? Podarilo sa nám zrevitalizovať a zasiať na 2 hriadky, zasadiť 2 stromy. Tomu hovorím úspech, ... len aby nám to vydržalo. Pracujeme s heslom dňa: zapoj dieťa, inak to nepôjde! A tak Julka pracuje. Naťahuje si rukavice, prehrabuje sa v sáčku so semiačkami so snahou povyberať ich, ošaháva fúrik a nahadzuje doň čo príde, presúva extra veľké hrable, seje. Občas ju to baví, inokedy to chce meniť činnosti rýchlo a odpútať jej pozornosť od monotónneho čakania. Navyše, ja som si popri práci v záhrade vymyslela kondičný tréning ako bonus. Šupnúť dieťa do šatky na chrbát a hor sa po vodu do potoka. Otočiť to celé 4x s 20-timi kilami navyše je tak akurát, veď preniesť za pol hodinky 80 kíl ako začiatok jarného cvičenia nie je zlý, čo poviete?!

A tak si užívame. Blízkosť toho, čo máme na dosah. Je neskutočne oslobodzujúce mať všetko za dverami. Keď človek niečo potrebuje, len vybehnúť a o chvíľu byť nazad doma. Teším sa veľmi na okamihy, keď nám už niečo porastie v záhrade a ja si len našupnem šlapky, vezmem dieťa pod pazuchu a strhnem, čo mi treba. Niečo v tom štýle sme si skúsili pred pár dňami s medvedím cesnakom. Robím a mixujem pesto a prídem na to, že som včera natrhala málo. Oblečiem rýchlo dieťa aj seba, každej vezmem jedno vedierko a ide sa. Kým si ja trhám cez ulicu asi 100 m od domu cesnak, moje dievčatko presýpa kamienky, trhá si kadečo, snaží sa uchmatnúť môj úlovok alebo sa vyberie ako samostatná jednotka cestičkou v lesíku, ktorú už pozná. Priznám sa, toto mi robí radosť.


Pagáče s pestom z medvedieho cesnaku 


Po ochutnaní minipágáčov u kamarátov z dediny dostala som chuť na vlastné. Netušiac, či všetko pred obedným spánkom dieťatka stihneme, pustili sme sa do kysnutého cesta a spracovania cesnaku. Nechcelo sa mi do pagáčov cesnak len tak nakrájať, a tak som sa nechala inšpirovať kamarátkou Zorou a pripravila medvedí cesnak vo forme pesta. Spojila som jeho silu s vynikajúcimi konopnými semiačkami, píniami, kvalitným olivovým olejom a himalájskou soľou – takže vo výsledku bolo pesto napratané ohromnou dávkou vitamínov a minerálov. A tak sme si doma po veľmi dlho všetci traja – vo veľkom či malom, pochutili.

Suroviny na cesto /na 4 plechy/:
350 g špaldovej múky
250 g hladkej múky
200 g masla
25 g droždia
1 PL práškového cukru (na rozbehnutie kvasenia)
1,5 - 2 dl ryžového nápoja
2 žĺtky
soľ (himalájska)
1 - 2 PL rasce
bielok na potretie
semiačka na posypanie (použila som čierny sézam, mak, konopné semienka)

Na pesto z medvedieho cesnaku:
1 zväzok medvedieho cesnaku
50 g konopných semienok (ja som použila tieto naozaj vynikajúce od firmy Carun)
50 g píniových orieškov
50-100 ml panenského olivového oleja (podľa požadovanej hustoty)
čerstvo mleté čierne korenie
soľ (himalájska)

Postup:
Z droždia, práškového cukru, trochy teplého ryžového nápoja a hladkej múky si pripravíme kvások. Poriadne premiešame a dáme na teplé miesto vykysnúť. Rozpustíme si maslo a necháme ho chladnúť. Vo veľkej mise si pripravíme múku, žĺtka, soľ, rascu. Pridáme rozpustené maslo, vykysnutý kvások a pridávame ryžové mlieko podľa potreby, koľko si múka vypýta. Uhnetieme cesto, prípadne ho poriadne vypracujeme na doske. Prikryté necháme nakysnúť. Kým nám kysne cesto, pripravíme si pesto. Medvedí cesnak umyjeme a spolu s ostatnými surovinami rozmixujeme. Ochutíme soľou a čiernym korením. Keď nám cesto vykysne, vyvaľkáme ho na pomúčenej doske, polovicu cesta potrieme pestom a cesto 2x preložíme. Znovu vyvaľkáme, potrieme bielkom a vykrajujeme pagáče. Ukladáme ich na plech s papierom na pečenie, posypeme semienkami a necháme ešte trochu nakysnúť. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 °C asi 20-30 minút do zlatova.
Prečo do svojho jedálnička konopné semienka zaradiť čo najskôr? Lebo sú chutné a zdravé samozrejme :-) Pomáhajú pri kardiovaskulárnych ťažkostiach, metabolických problémoch, hormonálnych zmenách, kožných problémoch, hydratujú dôležité orgány a sú prospešné pre správny vývoj mozgu. Ťažko by sme v prírode hľadali bezpečnejší, vyváženejší, stráviteľnejší, prírodný a komplexnejší zdroj bielkovín, amino kyselín a esenciálnych tukov. Konopné semienka sú zložené z 33 % čistých bielkovín, z 35 % esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, sú bohaté na vlákninu a stopové minerálne prvky. V 30 g (cca 3 PL) dokážu zabezpečiť 48% dennej dávky magnézia a fosforu, 23% zinku, 21% vitamínu E a 12% železa. Sú nesmierne dôležité a vhodné pre ženy – dojčiace matky, pretože podporujú laktáciu a zvyšujú množstvo kyseliny gama-linoleovej v materskom mlieku. Sú vhodné aj pre malé detičky (pozn.: od akého mesiaca sa ich rozhodnete deťom podávať je na vašom zvážení a vedomostiach).

Ak ich ešte nemáte, je najvyšší čas sa po nich poobzerať, sú naozaj výborne! Chutia aj našej Julke ;-)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára